Odnowa drogi kołowania - Międzynarodowe lotnisko - Kopenhaga, Dania

Międzynarodowe lotnisko Kopenhaga

Zapobieganie pęknięciom

Odnowa drogi kołowania - Międzynarodowe lotnisko - Kopenhaga, Dania

Port lotniczy w Kopenhadze jest głównym, międzynarodowym lotniskiem w Danii. Jest to największy port lotniczy w Skandynawii z którego skorzystało w roku 2006 blisko 29 mln pasażerów.  Jednocześnie jest to jedno z najstarszych lotnisk międzynarodowych w Europie – wybudowane w roku 1925. Sytuacja ta stanowiła spore wyzwanie dla S&P Nordic przy okazji opracowania wzmocnienia drogi kołowania „C”. W pierwotnej wersji nawierzchnia droga kołowania była wykonana w technologii betonu cementowego, który w ciągu minionych lat przykryto kilkoma warstwami MMA. W ciągu lat użytkowania na warstwa asfaltowych pojawił się szereg rys.

Temat 
Odnowa drogi kołowania
Obiekt 
Międzynarodowe lotnisko
Miejsce 
Kopenhaga
Stan 
Hovedstaden
Kraj 
Dania
Data 
2017
Okres 
1 dzień

Sytuacja

Drogę kołowania „C” na Międzynarodowym Lotnisku w Kopenhadze zbudowano w roku 1940. Konstrukcję nawierzchni wykonano w technologii betonu cementowego. Niestety w miarę lat użytkowania okazało się, ze nawierzchnia ta wymaga wielu prac utrzymaniowych. Aby zmniejszyć ich ilość postanowiono wykonać nakładki z mieszanek mineralno-asfaltowych, lecz nie wykonano żadnych warstw które zapobiegłyby pojawieniu się rys odbitych. Rysy na nawierzchni mogą prowadzić do wzrostu ryzyka uszkodzenia od obiektu „obcego” na nawierzchni (FOD - Foreign Object Damage).

Rozwiązania

Rozwiązanie zaproponowane przez S&P polegało na pozostawieniu możliwie grubej, istniejącej warstwy MMA. Ułożenie warstwy siatki S&P Carbophalt G i nowej warstwy z MMA. Zadaniem siatki była ochrona nowo ułożonej warstwy przed pojawieniem się rys poprzez przejecie naprężeń rozciągających. Cała naprawa zajęła około 3,5 godziny. Rozwiązanie z zastosowaniem siatki S&P Carbophalt G zapobiega pojawieniu się rys odbitych ryzyka uszkodzenia od obiektu obcego (FOD) zwiększając jednocześnie żywotność nawierzchni i obniżając koszty jej utrzymania w czasie.

Materiał

3'400 m2 S&P Carbophalt ® G

Galeria zdjęć

 • Międzynarodowe lotnisko Kopenhaga

  Prepared surface

 • Airport Copenhagen
 • Airport Copenhagen

  Mechanical unrolling of S&P Carbophalt ® G in one of the busiest areas of the airport and application of new asphalt pavement onto the S&P grid

Service

Osoba do kontaktu

Studium problemu

Odpowiedzialny oddział S&P

Produkty powiązane

S&P Wzmacnianie nawierzchni asfaltowych

Siatki kompozytowe do wzmocnień nawierzchni asfaltowych

Jesteś tutaj

  Kontakt

  Legal info

  Legal info

  • Simpson Strong-Tie®

   Od 2012 roku, Grupa S&P stała się częścią Simpson Strong-Tie, międzynarodowej korporacji produkującej materiały budowlane z siedzibą w Californi oraz wieloma oddziałami na terenie całej Europy.

   Firma angażuje się w pomoc klientom w odniesieniu do ich indywidualnych potrzeb, oferując wyjątkowe produkty wymienione w katalogach, kompleksową obsługę inżynieryjno-techniczną, obsługę produktów, testy, szkolenia firm wykonawczych oraz dostarczanie produktów na czas.

  SIMPSON Strong-Tie