Naprawa nawierzchni asfaltowej - Stacja paliw - Parsberg, Niemcy

Naprawa nawierzchni asfaltowej

Zapobieganie pęknięciom

Naprawa nawierzchni asfaltowej - Stacja paliw - Parsberg, Niemcy

Stacja paliw w Parsbergu znajduje się tuż przy mocno ruchliwej autostradzie A3, która biegnie od granicy holenderskiej w północno-zachodniej części kraju do granicy austriackiej na południowym wschodzie. Ponieważ jest to kluczowa trasa w sercu Europy, jest często uczęszczana przez samochody ciężarowe, a stacja paliw w Parsbergu jest z kolei często odwiedzana.

Temat 
Naprawa nawierzchni asfaltowej
Obiekt 
Stacja paliw
Miejsce 
Parsberg
Stan 
Bawaria
Kraj 
Niemcy
Data 
2011

Sytuacja

Droga dojazdowa do parkingu dla ciężarówek stacji paliw Parsberg znajduje się na skarpie. Podlega ogromnym obciążeniom ze względu na dużą dzienną liczbę ciężarówek, które zwalniają tutaj, a następnie skręcają na parking. Siły ścinające działające na konstrukcję asfaltu są tak duże, że niektóre obszary musiały być odnawiane co roku z powodu pęknięć, które wystąpiły, co spowodowało wysokie koszty i wysiłek. W poszukiwaniu bardziej zrównoważonego rozwiązania dla klienta prywatnego, firma budowlana odpowiedzialna za utrzymanie ruchu zwróciła się w 2011 roku do partnera handlowego S&P w Bawarii, Nadler Straßentechnik GmbH.

Rozwiązania

W ścisłej współpracy między zaangażowanymi stronami i przy doradztwie inżynierów z S&P opracowano koncepcję naprawy, która z jednej strony spełni wymagania klienta, a z drugiej strony ograniczy czas zamknięcia drogi do minimum. Nawierzchnia asfaltowa w dotkniętym obszarze została zastąpiona do grubości 4 cm i wzmocniona karboastem® S&P G. Do tego celu użyto betonu asfaltowego o specjalnych wymaganiach (S) ze spoiwem modyfikowanym polimerem. Zbrojenie asfaltowe zostało umieszczone pod nowym torem ścieralnym na wcześniej przygotowanym frezowanym podłożu. Następnie nawierzchnia została tymczasowo pokryta grubą warstwą 2/5-ziarnistych odłamków, aby chronić nowo utwardzony tor nawierzchni, dopóki nie zostanie całkowicie osadzony i utwardzony, aby obszar mógł zostać ponownie otwarty dla ruchu tak szybko, jak to możliwe.

W tym scenariuszu zbrojenie asfaltowe wykonuje dwa zadania. Z jednej strony zwiększa sztywność konstrukcji asfaltowej, rozkładając naprężenia ścinające na większym obszarze i kotwiąc je w nadwoziu drogi. Z drugiej strony chroni nową warstwę asfaltu przed odblaskowym pękaniem uszkodzeń, które mogą występować w głębszych warstwach asfaltu.

Śledzenie projektu

Wspólnie opracowane rozwiązanie wykorzystujące S&P Carbophalt® G sprawdziło się znakomicie pomimo ekstremalnie trudnych warunków. Nawet 6 lat po odnowieniu nawierzchni na naprawionym odcinku nie zaobserwowano żadnych uszkodzeń ani pęknięć. Dopiero w 2020 r., 9 lat po instalacji, zaczęły pojawiać się pierwsze oznaki zużycia w postaci początkowych pęknięć góra-dół, ale nie osiągnęły one jeszcze stopnia, aby zakwestionować przydatność naprawionej powierzchni. W porównaniu z poprzednio wymaganym rocznym cyklem napraw oznacza to, że żywotność nawierzchni asfaltowej można zwiększyć co najmniej dziewięciokrotnie za pomocą siatki wzmacniającej asfalt S&P Carbophalt® G.

Materiał

W projekcie wykorzystano:

 • S&P Carbophalt® G

Galeria zdjęć

 • Stan w 2017 roku - 6 lat po instalacji

 • Stan w 2017 roku - 6 lat po instalacji

 • Stan w 2020 roku - 9 lat po instalacji

 • Stan w 2020 roku - 9 lat po instalacji

 • Stan w 2020 r. - pierwsze oznaki pogorszenia po 9 latach, ale szkody nie są uważane za wystarczająco znaczące, aby droga mogła jeszcze zostać naprawiona

Service

Osoba do kontaktu

Produkty powiązane

S&P Wzmacnianie nawierzchni asfaltowych

Siatki kompozytowe do wzmocnień nawierzchni asfaltowych

Jesteś tutaj

  Kontakt

  Legal info

  Legal info

  • Simpson Strong-Tie®

   Od 2012 roku, Grupa S&P stała się częścią Simpson Strong-Tie, międzynarodowej korporacji produkującej materiały budowlane z siedzibą w Californi oraz wieloma oddziałami na terenie całej Europy.

   Firma angażuje się w pomoc klientom w odniesieniu do ich indywidualnych potrzeb, oferując wyjątkowe produkty wymienione w katalogach, kompleksową obsługę inżynieryjno-techniczną, obsługę produktów, testy, szkolenia firm wykonawczych oraz dostarczanie produktów na czas.

  SIMPSON Strong-Tie