Zmiany nawierzchni drogi - Ulica Widoczna - Warszawa, Polska

Ulica Widoczna

Wzmocnienie strukturalne

Zmiany nawierzchni drogi - Ulica Widoczna - Warszawa, Polska

Przed 2006 rokiem ulica Widoczna w Warszawie była wielokrotnie odnawiana, a na istniejących sześciokątnych trylinkach układano nowe warstwy asfaltu.

Temat 
Zmiany nawierzchni drogi
Obiekt 
Ulica Widoczna
Miejsce 
Warszawa
Stan 
mazowieckie
Kraj 
Polska
Data 
2006

Sytuacja

Zarząd Dróg Miejskich (ZDM) w Warszawie poszukiwał trwalszego rozwiązania w związku z powtarzającą się koniecznością remontu ulicy z powodu nadmiernych pęknięć i deformacji warstwy ścieralnej. Przed rokiem 2006 droga była naprawiana mniej więcej co 3 lata, co prowadziło nie tylko do wysokich kosztów utrzymania, ale także do zakłóceń w ruchu i niepotrzebnego zużycia zasobów przy każdym naprawianiu drogi. Jednak każde rozwiązanie, które zostało zaproponowane, musiało być przeprowadzone w weekend i odpowiadać parametrom czasowym zamknięcia drogi. Tak więc zasadniczo naprawa drogi mogła rozpocząć się w piątek wieczorem i zostać ponownie otwarta dla ruchu najpóźniej w poniedziałek rano.

Rozwiązania

Firma S&P zarekomendowała zastosowanie S&P Carbophalt® G w połączeniu z wysokowytrzymałą warstwą wierzchnią SMA na całej powierzchni, a Zarząd Dróg Miejskich (ZDM) w Warszawie zaakceptował tę rekomendację i “zaryzykował” wypróbowanie nowego rozwiązania w celu rozwiązania powtarzających się problemów. W listopadzie 2006 roku uszkodzona nawierzchnia drogi została sfrezowana na głębokość 4 cm, pozostawiając około 1 cm starego asfaltu na wierzchu istniejącej sześciokątnej kostki brukowej. Następnie położono siatkę wzmacniającą S&P Carbophalt® G, po czym przykryto ją 4 cm warstwą ścieralną z SMA.

Realizacja projektu

Ponieważ celem projektu było zwiększenie trwałości drogi, firma S&P kontynuowała śledzenie stanu drogi w kolejnych latach - ostatecznie ze świetnymi wynikami. Nawet po 10 latach, w roku 2016, stan drogi był nadal bardzo dobry, co oznacza, że siatka wzmacniająca S&P spełniła swoje zadanie i znacznie wydłużyła żywotność drogi, a także ochroniła nową warstwę ścieralną przed propagacją pęknięć z podłoża - zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę poprzednie 3-letnie cykle układania nawierzchni. Wzrost trwałości drogi nie był zaskoczeniem, biorąc pod uwagę zastosowane rozwiązanie. Siatki wzmacniające S&P służą do rozłożenia obciążenia ruchem i sił ścinających występujących w konstrukcji nawierzchni. To pomaga zapobiegać powstawaniu mikropęknięć, które z biegiem czasu prowadzą do szerszych uszkodzeń i spękań, które stają się widoczne na powierzchni. W tym konkretnym przypadku włókna węglowe zawarte w Carbophalt® G przyczyniły się do zwiększenia sztywności konstrukcji asfaltowej dzięki dużej zdolności absorpcji sił przez włókna

Materiał

Siatka do zbrojenia warstw nawierzchni asfaltowych wykonana z włókien szklanych (w kierunku podłużnym) i włókien węglowych (w kierunku poprzecznym) wstępnie przesączana asfaltem.

Galeria zdjęć

 • ul. Widoczna - Inspekcja drogi

  Październik 2006 - Inspekcja wstępna drogi 
  Widoczne uszkodzenia na warstwie ścieralnej, gdzie widać nawet wzór z leżącej pod spodem sześciokątnej trylinki

 • ul. Widoczna - Inspekcja drogi

  Inspekcja wstępna drogi 

 • ul. Widoczna - Inspekcja drogi

  Inspekcja wstępna drogi

 • ul. Widoczna - Montaż siatki wzmacniającej asfalt S&P

  Listopad 2006 - Montaż siatki wzmacniającej asfalt S&P
  S&P Carbophalt® G układany na bitumiczną warstwę sczepną.

 • ul. Widoczna - - inspekcja po 8 miesiącach

  Lipiec 2007 - inspekcja po 8 miesiącach
  Droga pozostała w doskonałym stanie.

 • ul. Widoczna - inspekcja po 10 latach

  Luty 2016 - inspekcja po 10 latach
  Prawie 10 lat później i nadal brak oznak uszkodzenia warstwy ścieralnej.

 • ul. Widoczna - porównanie

  W ramach śledzenia projektu przedstawiciel S&P ponownie odwiedził plac budowy, aby upewnić się, że droga pozostaje w dobrym stanie. Ten konkretny obraz przedstawia ten sam odcinek drogi w okresie 10 lat, co skutkuje ogromną poprawą, biorąc pod uwagę poprzednie 3 letnie cykle napraw. 

Service

Osoba do kontaktu

Produkty powiązane

S&P Wzmacnianie nawierzchni asfaltowych

Siatki kompozytowe do wzmocnień nawierzchni asfaltowych

Jesteś tutaj

  Kontakt

  Legal info

  Legal info

  • Simpson Strong-Tie®

   Od 2012 roku, Grupa S&P stała się częścią Simpson Strong-Tie, międzynarodowej korporacji produkującej materiały budowlane z siedzibą w Californi oraz wieloma oddziałami na terenie całej Europy.

   Firma angażuje się w pomoc klientom w odniesieniu do ich indywidualnych potrzeb, oferując wyjątkowe produkty wymienione w katalogach, kompleksową obsługę inżynieryjno-techniczną, obsługę produktów, testy, szkolenia firm wykonawczych oraz dostarczanie produktów na czas.

  SIMPSON Strong-Tie