Projekty

Reparacja Estrutury - Paseo Marítimo - Castro Urdiales, Spain

Castro Urdiales

FX-70®

Reparacja Estrutury - Paseo Marítimo - Castro Urdiales, Spain

Część Passeio Marítimo de Castro Urdiales rozciąga się na około 400 metrów, tworząc jeden balkon nad Oceanem wraz z portem o szerokości 10 metrów. W latach 80-tych do prymitywnego chodnika dodano konstrukcję z 97 żelbetowymi ramami, używaną obecnie jako chodnik dla pieszych i rowerzystów. Kolumny mają prostokątny przekrój 30 x 30 cm i średnią wysokość 5 metrów.

Temat 
Reparacja Estrutury
Obiekt 
Paseo Marítimo
Miejsce 
Castro Urdiales
Stan 
Cantabria
Kraj 
Hiszpania
Data 
2018
Okres 
3 miesiące

Sytuacja

Konstrukcja zlokalizowana jest w strefie przybrzeżnej, a elementy żelbetowe stale są narażony na działanie agresywnego środowiska. Z biegiem czasu konstrukcja rozwinęła szereg patologii, które stawiają pod znakiem zapytania jej trwałość. W celu zapewnienia nowej, wydłużonej żywotności konstrukcji, kolumny zostały wzmocnione i zabezpieczone przed agresywnym środowiskiem morskim.

 

Kolumny przedstawiały ogólne pogorszenie jakości, zwłaszcza na krawędziach, gdzie, przy niewielkiej grubości otuliny zaczęły pojawiać się odpryski, pęknięcia, a ubytki w betonie zaczęły odsłaniać stal zbrojeniową. W przypadku belek zaobserwowano mniejsze pogorszenie, które objawiało się miejscową korozją zbrojenia.

Rozwiązania

Proponowana naprawa:

Celem było znalezienie rozwiązania, które przywróciłoby pierwotną wytrzymałość strukturalną, oraz byłoby trwałe i łatwe do zastosowania. Biorąc pod uwagę lokalizację konstrukcji, ważne było również uniknięcie przerwania prac remontowych w trakcie prac konserwacyjnych.

Jako rozwiązanie tego problemu konsultanci DYNAMIS zarekomendowali zastosowanie systemu FX-70®, który od lat 70-tych jest używany przez naszą firmę, z doskonałymi wynikami

Szczegóły zastosowania:

System FX-70® bazuje na nałożeniu na każdą kolumnę płaszczy z włókna szklanego, jako szalunków traconych, które stają się integralną częścią systemu ochrony konstrukcji kolumny, chroniącej beton przed agresją środowiska morskiego.

Przed zastosowaniem płaszczy FX-70® konieczne jest oczyszczenie podpory poprzez usunięcie wszystkich odpadających elementów betonowych i pasywację wzmocnień epoksydowym produktem bazowym S&P TECNOPROT-EPOX.

Wszystkie płaszcze z włókna szklanego są testowane zgodnie z amerykańską normą ASTM i są wykonywane na zamówienie zgodnie z wymaganiami projektu. W tym przypadku na oryginalne  kolumny nałożono przezroczyste okrągłe kamizelki o średnicy 42 cm i 3 mm grubości.

Ponieważ średnia wysokość słupów przekraczała 5 metrów, to by ułatwić wykonawstwo, zastosowano system ochronny w dwóch sekcjach.

 

Materiał

 • 36 prostokątnych osłon FX-70® o wymiarach 74 cm x 44 cm i 3 mm grubości w  4 wielkościach: 3.20 m / 2.50 m / 2.00 m i 1.50 m.
 • 314 okrągłych osłon FX-70® o średnicy 42 cm i 3 mm grubości w  4 rozmiarach: 3,20 m / 2,50 m / 2,00 m i 1,50 m
 • 150 ton zaprawy wypełniającej FX-225
 • 40 ton tiksotropowej zaprawy natryskowej R4 TECNOGROUT-FIB
 • 100 kartuszy epoksydowej masy uszczelniającej FX-763CTG
 • 1 tona szybkowiążącej zaprawy natryskowej TECNOSTOP

Galeria zdjęć

 • Imagem do estado de umn pilar e uma viga antes da reparação

 • Imagem de um operário transportando a camisa FX-70®

 • Imagem da selagem da camisa

 • Imagem do pilar duplo com a camisa FX-70® rectangular

 • Estutura antes da reparação

 • Estructura reparada

 • Imagem do molhe reparado em plena praia-mar 

 • Imagem da estrutura reparada com baixa-mar

Service

Osoba do kontaktu

Odpowiedzialny oddział S&P

Portugal

S&P Clever Reinforcement Ibérica, Lda

Rua José Fontana, N°76
Zona Industrial Stª Marta de Corroios
PT-2845-408 Amora

Telefon 
+351 212 253 371
Fax 
+351 212 252 436
Email 
info@sp-reinforcement.pt

Produkty powiązane

FX-70 System

Naprawa i ochrona konstrukcji hydrotechnicznych

Jesteś tutaj

  Kontakt

  S&P

  SIMPSON Strong-Tie